Kalné vody znojemské

Na začátku prázdnin jsme se dozvěděli velmi znepokojivou zprávu týkající se zakázky na znojemskou úpravnu vody. UOHS vydal rozhodnutí, že zrušení losování na zúžení počtu uchazečů v zakázce za bezmála půl miliardy bylo nezákonné. Občanovi se může zdát, že zrušení losovačky je výborná zpráva. Při pozornějším pohledu mu ovšem spokojený úsměv mírně ztuhne na rtech.

Losovačka měla tehdy velmi bouřlivý dopad na politiku ve Znojmě. Tehdejší starosta MUDr. Kaššai, který vše připravoval tak, aby o zakázce nevědělo ani vedení města, se do svých lží a pletich zapletl natolik, že byl donucen znojemskou ČSSD opustit ze zdravotních důvodů. Nový starosta slíbil opravdu férovou losovačku, na které budou přítomni jak novináři, tak politici a prakticky všichni, kteří mají zájem. A opravdu. Většina firem se nechala slyšet, že férovější losování ještě nezažila. Z 16 uchazečů se tehdy snížil počet na 10, kteří byli vyzváni, aby předložili nabídky. Nastal ovšem jeden problém. Mezi vylosovanými nebyla firma IMOS, která už nejspíš měla se zakázkou nějaké výdaje. Velkým překvapením bylo, že za pár dnů po nadšeném a transparentním losování bylo vše jinak. Zakázka byla zrušena s tím, že losování je problém, a byla vyhlášena nová. Nové zakázky se zúčastnilo už jen 5 účastníků a finálně ji vyhrál, světe div se, IMOS. Zajímavé je, že vyhrála až 3. nejlevnější nabídka.

Osobou, která vše řídila a prosazovala, nebyl nikdo jiný než dnešní starosta Ing. Gabrhel. Velmi záhy po takto úspěšně vyřešené zakázce se starosta dostává do správních orgánů řídících Vodárenskou a.s. a začíná pobírat odměnu ve výší stovek tisíců korun. Společnost IMOS se stává jedním z velkých inzerentů dvou znojemských týdeníků (Znojemsko a Znojemský týden), které loni získaly bez výběrového řízení inzerci ve výši téměř 2 milionů korun.

Finále je velmi tragikomické. UOHS, jak jsem výše uvedl, považuje zrušení původního výběrového řízení s losovačkou za nezákonné. Předtím však 2x konstatoval, že je vše v pořádku. Až poté, co je zakázka prakticky hotova, řekne pravý opak. Celá zakázka by se měla tedy realizovat znovu? Nad celým tendrem se velmi silně vznáší temný oblak korupce, a nám nezbývá než požadovat odvolání starosty, který prosadil nezákonné zrušení výběrového řízení, ze všech orgánů spojených se znojemskou vodou.

Jiří Ludvík, Změna Znojmo