Znojmu vládnou opět komunisté

Znojemská vláda se od dubna oficiálně skládá ze tří stran – ČSSD, ANO, KSČM. Neofi­ciálně spolupracují tyto tři subjekty už od voleb. Tento text má laskavému čtenáři posloužit dvojím způsobem, popsat genezi vztahů v tomto volebním období a konkrétně ukázat, proč nejsme se současnou znojemskou vládou spokojeni.

Volební výsledek výrazně ovlivnily dvě věci. Masivní propagandistická kampaň ČSSD pomocí oblepeného města i spřízněných titulů Znojemsko a Znojemský týden. A také nízká volební účast. Pouhých 35 %. A tak se stalo, že vítězná ČSSD dostala o 2 000 křížků méně než v roce 2010, přesto jí to stačilo na vítězství. Citelnou ranou ovšem pro plány předsedy Groise a starosty Gabrhela byla ztráta koaličního partnera „Sdružení nestraníků“, které voliči včas prokoukli jako ruce zvedající béčko sociální demokracie. Volební noc byla v lidovém domě (sídle ČSSD) vzhledem k výsledku krušná.

Agresivní styl plný napadání totiž před volbami vzácně sešikoval široké spektrum stran proti nekompetentnímu vedení dvojice Gabrhel-Grois. Rýsovala se koalice ANO, ZMĚNA, KDU-ČSL, PRO ZNOJMO a ODS. 16 hlasů proti 15 ČSSD a KSČM. Ještě týž večer zoufalý Gabrhel volá Pavlu Jajtnerovi a nabízí koalici ČSSD s trojicí KDU-ČSL, ZMĚNA a PRO ZNOJMO. Je odmítnut a začínají jednání o pětikoalici.

Jaké je však překvapení všech zúčastněných, když největší předvolební nepřítel levice ANO otáčí a padá si do náruče s ČSSD, která na ANO před volbami nenechala nit suchou. Diví se zbylé strany, diví se členové sociální demokracie, diví se veřejnost. Úhlavní nepřátelé podepisují koalici, a znojemská opoziční smlouva je na světě!

Žádný strom ale neroste do nebe a zastupitelský klub ANO se začíná drolit. Jako první skládá mandát zastupitele lékař Daniel Hudeček, který odmítá vládnout s podporou komunistů (ČSSD+ANO=15 z 31). Jako druhý odchází po skandálech místostarosta Jan Fiala. Jako poslední v pondělí 27. dubna místostarostka Olga Štefaniková. Na tomto posledním zastupitelstvu nehlasoval s koalicí ani spolustraník Robert Juránek. V tuto chvíli si tedy Vlastimil Gabrhel udržuje křehkou většinu opřenou o své poslušné, KSČM a kariérní dvojici Blaha-Štolpa z ANO.

Hekrle 1. místostarostou a proč je to špatně

Tuto situaci dokonale využila KSČM, která dotlačila oslabenou ČSSD až k otevřené koalici. Gabrhel se ještě snažil lživě zachránit situaci tím, že KSČM je nejkonstruktivnější opoziční silou. Opak je ale pravdou. Kdo chodí na zastupitelstvo nebo si jej nově pouští na youtube (Záznamy znojemského zastupitelstva), vidí nesmírnou aktivitu zastupitelů KDU-ČSL, ZMĚNY a PRO ZNOJMO, desítky návrhů a jejich tupé zamítání tupou koalicí ČSSD-KSČM.
Ludvík Hekrle, vedený od roku 1980 v evidenci zájmových osob Státní bezpečnosti, se tedy stal statutárním místostarostou, což znamená jedinou věc: Když by se starostovi v Praze (ve Znojmě jej už skoro nevidíme) něco stalo, spadne tíha a odpovědnost vládnutí na čtyřiasedmdesátiletého člověka.

Nic proti stáří, dýcháme za všechny generace. Trneme ale obavou, aby se neopakovala situace z konce minulého volebního období, kdy byl starosta většinu času v Praze, místostarosta Pavel Balík odháněl úředníky s tím, že nechce o ničem rozhodovat, a na rozhodování zůstal osamocený číšník Jan Grois. Dnes se rýsuje podobná situace. Gabrhel si zuby nehty drží všechny funkce. Ve sněmovně sice nijak nevystupuje a nebrání náš region, přesto tam většinu času pobývá. Dalšími místostarosty jsou Jan Blaha, který se do zastupitelstva opakovaně neprosadil z jiných kandidátek, až našel štěstí a funkci v ANO. Od voleb o jeho činnosti či nápadech nikdo nic neslyšel. Třetím do mariáše je zmíněný nejstarší komunistický zastupitel Hekrle.

Smutnou realitou města Znojma se tak stává, že mu druhé volební období bude vládnout jediný člověk – Jan Grois. Zatím stačil rozdat byty svým kamarádům v neprůhledném obálkovém řízení, zabránit referendu v termínu komunálních voleb a ochránit tím své herny, a pošpinit ve Znojemském týdnu přes svého nejvěrnějšího Handla všechny slušné Znojmáky. Jestli mu ale v tomto volebním období zbude čas i na něco pozitivního, zůstává ve hvězdách.

Jakub Krainer, PRO ZNOJMO.